Vėliavos

Vėliava su Vyčiu

Vėliava su Vyčiu

Senųjų LDK vėliavų imaginacinės kopijos. 1980-1990 m.*
Drąsos, veržlumo, garbės, rizikos ir laisvės simbolis, nepaliekantis vietos prisitaikėliškumui, melui, baimei ir dviveidystei.

Lietuvos vėliavos

Vėliava – simbolis įkūnijantis valstybę ir jos istoriją. Iškeldami vėliavą dvasiškai susivienijame vieni su kitais erdvėje ir laike. 1988 m. susigražinę trispalvę atstatėme ryšį su tautine Lietuvos dvasia, su 1918 m. atkurta Lietuvos valstybe ir jos XX a. istorija: savanoriais, partizanais, tremtiniais… Tačiau, kurdami tautinę valstybę ir jos simbolius, tuomet turėjome atsiriboti nuo didžiosios Lietuvos – istorijos, kultūros ir valstybingumo tradicijų, kurių simboliu ir yra iki pat XVIII a. pabaigos išlikusi Vyčio vėliava. Jei ne ši vėliava – nebūtų buvę nei 1918-ųjų, nei 1990-ųjų Lietuvos.

Lietuvos vėliavos
Nepelnytai primiršta vėliava

Nepelnytai primiršta vėliava

Vyčio vėliava yra labai vertinama, bet šiuo metu yra mažai naudojama. 1905 m. Didžiajame Vilniaus Seime Jonas Basanavičius siūlė Vyčio vėliavą padaryti nacionaline (tautine) vėliava, su ja 1918 m. vasario 16 d. buvo skelbiamas Lietuvos valstybės atkūrimas. Ši vėliava visus mus vienija, gali pasitarnauti valstybingumo puoselėjimui ir yra tinkama valstybės unikalumui perteikti. Kodėl Vyčio vėliavos naudojimas dabar yra ribotas?

Kas, jei ne tu, kada jei ne dabar?

Užuot kūrę naujus įvaizdžio ženklus – sugrąžinkime valstybei primirštą Vyčio vėliavą, su kuria Lietuvos vardas ne tik atsirado pasaulio žemėlapiuose, bet ir tapo išgarsintas plačiausiose Eurazijos erdvėse dar gerokai anksčiau nei nuskambėjo padėkos odės kritusiems Žalgirio mūšyje.

Kas, jei ne tu, kada jei ne dabar?
Įdomybės
Vavelio katedros Šv.Kryžiaus koplyčios skliautų raktas. 1470 m.

Įdomybės

Vyčio vėliava ir Vytis įdomiais rakursais: ten ir tada, kur jūs nesitikėjote jų rasti.

  • Istorija
  • Pasaulis
  • Netikėtas rakursas

Tinklalapyje panaudoti žodžiai, mintys, dokumentai ir vaizdai:
Juozas Galkus, Lietuvos vytis, Vilniaus dailės akademijos leidykla, Vilnius 2009
* Senųjų LDK vėliavų imaginacinės kopijos projektavo Aleksas Radžius, siuvo Ramutė Petrulienė. Juozas Galkus, Lietuvos vytis, 370 psl. Vilnius 2009
J. Vaiškūnas straipsnis, Ar susigrąžinsime vėliavą su Vyčiu?, Delfi 2007
LRS duomenų bazė – Lietuvos heraldikos komisija, Lietuvos valstybės istorinė vėliava, Vilnius 2008
LRS duomenų bazė – Lietuvos valstybės ir tautinė vėliava, Vilnius 2006